Yaşam Kemeri


Lütfen Yaşam Kemerinizi Takınız !

 YasamKemeri_Logo-01.jpg

OPET’in desteğiyle; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Polis Eşleri Kaynaşma- Yardımlaşma Derneği (PEKAY) ortaklığında uygulamaya alınan ve 81 ilde 3-17 yaş arasındaki 1 milyon 900 bin çocuk ve gence trafik güvenliği eğitimi verilen Trafik Dedektifleri Projesi’nin yeni odak noktası, emniyet kemeri kullanımını sağlamak oldu.

Olası bir kaza anında emniyet kemerinin bizi yaşama ve sevdiklerimize bağladığı gerçeği unutulmuş durumda. Kanıksadığımız ve maalesef toplumca duyarsızlaştığımız bir kavram olan emniyet kemerine artık “Yaşam Kemeri” diyoruz. 3 saniyemizi ayırarak emniyet kemerimizi bağladığımızda, aslında yaşama bağlanıyoruz. Hedefimiz, olası bir kaza anında emniyet kemerinin bizi yaşama ve sevdiklerimize bağladığı gerçeğini tüm sürücülere ve yolculara anlatmak.

 

 YasamKemeri_Logo-01.jpg

 

Bunları biliyor musunuz?

- Aracınıza biner binmez yaşam kemerinizi takın, çünkü ölümle sonuçlanan kazaların %80’i yolculuğun ilk 30-40 kmsinde meydana gelmektedir.

- 1960 yılından bu yana dünya çapında yapılan araştırmalar, emniyet kemerinin ölüm riskini sürücüler ve ön koltuktaki yolcular için yaklaşık%50 oranında, arka koltuktaki yolcular için %75 oranında azalttığını göstermiştir.

- Avrupa ülkelerinde emniyet kemeri kullanım oranı ön koltukta %95, arka koltukta %90 iken; Türkiye’de sürücülerin %47,6’sı, ön koltuk yolcularının ise sadece %37,5’i yaşam kemeri kullanmaktadır. Arka koltukta oturan yolcuların emniyet kemeri takması da ön koltukta oturanlar kadar önemlidir.

- Çocukların ön koltukta emniyet kemeri takarak oturabilmeleri için en az 150 cm boyunda olmaları gerekmektedir. Oyu 150 cm ve kilosu 36 kg’ın altında olan çocuklar için ise arka koltukta çocuk bağlama sistemlerinin kullanılması zorunludur.

- Saatte 45 km hızla hareket eden bir araç aniden durduğunda, aracın içinde seyahat etmekte olan 25 kiloluk bir çocuk, olduğu yerden fırlarken yaklaşık 120 kg’lık bir yavru fil ağırlığına ulaşır.

- 50 km hızla giden bir araçta emniyet kemeri takmayan kişilerde yaralanma riski %70’tir. Bu hızda meydana gelen bir çarpmanın 4. kattan düşmek ile eş değer olduğunu biliyor muydunuz?